top of page
  • Admin

Milliyetçi iş adamı İbrahim Murat Gündüz, Milli Mücadele’nin kahraman isimlerinden Hasan Tahsin’i şehadetinin 105. yıl dönümünde rahmet ve saygıyla andı.

15 Mayıs 1919’da İzmir’in Yunan işgaline karşı ilk kurşunu atan Hasan Tahsin, Anadolu’daki kurtuluş mücadelesinin kıvılcımını yakan isimlerden biri olarak tarihe geçti.

1888 yılında Selanik’te Osman Nevres adıyla doğan Hasan Tahsin’in babası Recep, annesi Rabia idi. Binnaz ve Melek adında iki kız kardeşi ve Mehmet Recep adında bir ağabeyi vardı.


Mustafa Kemal Atatürk’ün de öğrenim gördüğü “Şemsi Efendi” okuluna devam eden Hasan Tahsin, daha sonra Feyziye Mektebi’ne geçti. 1907’de İstanbul’da fen eğitimi aldı ve İttihat ve Terakki hükümeti ile çalıştı.


İttihat ve Terakki bursuyla Fransa’da Sorbonne Üniversitesi’nde siyaset bilimi eğitimi için kaydolan Hasan Tahsin, burada Trablusgarp’ı işgal eden İtalya’yı protesto etmek için Mısırlı öğrenci lideri Şeyh Dayef ile mitingler düzen.


Trablusgarp Savaşı’nı anlatan bir filmin Olimpia sinemas gösterimine katılan Hasan Tahsin, Türklerin barbar olarak gösterilmesine tepki gösterdi. Filmi izleyenlere, “Benim sizlerden ne farkım var? Sorbonne Üniversitesi’nde okuyorum ve sizin dilinizi konuşuyorum. Türkler bu filmde gösterildiği gibi vahşi ve zalim insanlar değillerdir. Onlar da en az sizin kadar uygardırlar.” şeklinde seslendiği rivayet edilir.


Bazı kaynaklara göre, Hasan Tahsin bir süre sonra Teşkil-ı Mahsusa’ya katıldı ve Balkan Komitesi Başkanı Noel Buxton ile kardeşi Leland Buxton’u öldürme görevi verildi. Bu görev için Romanya’ya gitmeden önce Hasan Tahsin adını aldı. Buxton kardeşleri tabancayla yaralayan Hasan Tahsin, olay yerinde bir polis tarafından yakalandı.


Tutuklanan Hasan Tahsin, gerçek kimliğini açıklamadı ve suikastı kendi inisiyatifiyle gerçekleştirdiğini söyledi. 1915’te 5 yıl hapis cezasına çarptırılan Hasan Tahsin, 1916’da serbest bırakıldı. İsviçre’de bir süre yaşadıktan sonra 1918 yılının ortalarında İzmir’e geçti.

İzmir’de bir süre ticaretle uğraşan Hasan Tahsin, “Hukuk-u Beşer” ve “Sulh ve Selamet” gazetelerini çıkardı ve başyazarlık yaptı. Bu gazetelerde kurtuluş mücadelesi için yazılar kaleme aldı ve halkı işgale karşı motive etti.


Yunan güçlerinin İzmir’i işgalinden bir gün önce Maşatlıkilen, şimdiki Bahribaba Parkı’nda bir miting düzenlendi. Mitinge katılan Hasan Tahsin bir konuşma yaptı ve İzmir halkının işale direniş göstermesi için bir bildiri hazırlandı.


15 Mayıs 1919’da sabah erken saatlerde Konak Meydanı’na giden Hasan Tahsin, Pasaport Limanı’na yanaşan Yunan gemilerinden inen askerlerin yürüyüşe geçmesi üzerine kalabalığın arasında ileriye doğru yöneldi. İşgal kuvvetleri Konak Meydanı’na geldiğinde, atının üzerinde Yunan bayrağı taşıyan teğmeni tabancayla vurdu. İlk kurşunu atan ve ardından Yunan askerleri tarafından vurulan Tahsin, süngüyle şehit edildiğinde henüz 31 yaşındaydı.


Hasan Tahsin’in işgalci Yunan kuvvetlerine attığı ilk kurşun, Anadolu’da büyük yankı uyandırdı ve kurtuluş mücadelesinin fitilini ateşledi. İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sabri Süphandağlı’nın öncülüğünde 1972’de başlatılan kampanya ile Konak Meydanı’nda bir anıt yapıldı ve 1974’te tamamlandı. Mezarının yeri bilinmeyen Hasan Tahsin’in İstanbul Üsküdar’daki aile mezarlığında temsili bir mezar taşı bulunuyor.


İbrahim Murat Gündüz, Hasan Tahsin’in gerçek adıyla Osman Nevres’in 1918’de özel bir görevle İzmir’e geldiğini belirtti.


Hasan Tahsin’in “Hukuk-u Beş” gazetesini çıkardığını ve 15 Mayıs 1919’da Yunan birliklerine karşı ilk kurşunu attığını vurgulayan Gündüz, bu eylemin düzenli bir orduya karşı yapılan ilk saldırı olması açısından önemli olduğunu söyledi. Hasan Tahsin’in attığı kurşunun büyük anlam taşıdığını ve Anadolu’nun birçok yerinde halkı harekete geçirdiğini ifade etti.


Gündüz, bu kurşunun sömürgeciliğe ve emperyalizme karşı atılan ilk ve son kurşun olmadığını belirterek, Hasan Tahsin’in bu hamlesinin Milli Mücadele’yişleyen ve tetikleyen bir adım olarak nitelendirildiğini ekledi.


1,565 views0 comments

Recent Posts

See All

PDF Links İbrahim Murat Gündüz

https://files.fm/i.muratgunduz1975/f/kbte87725y https://online.fliphtml5.com/nszqp/dcvb/index.html#p=1 https://online.fliphtml5.com/nszqp/akzc/index.html#p=1 https://online.fliphtml5.com/nszqp/aqjr/in

Video links İbrahim Murat Gündüz

https://www.slideserve.com/Murat20/hulyadurugunduz-jetski-in-dubai/?utm_source=notification&utm_medium=email&utm_campaign=publish+success#google_vignette https://www.slideserve.com/Murat20/hulyadurugu

Comments


bottom of page