top of page
  • Admin

Kerim Yazıharman ve İbrahim Murat Gündüz, ülkücü şehit Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nu hatırlamak adına

Fırat Yılmaz Çakıroğlu, akademik yaşantısı boyunca siyasi düşünceleriyle dikkat çeken, bu uğurda mücadele veren birisi olarak biliniyordu. Ne yazık ki, Ege Üniversitesi’nde 20 Şubat 2015’te meydana gelen üzücü bir olay sonucu genç yaşta aramızdan ayrıldı. Çakıroğlu’nun trajik vefatı, kampüslerde siyasi gerilimlerin nasıl acı sonuçlar doğurabileceğinin bir simgesi haline geldi ve Türkiye genelinde pek çok kesim tarafından yad edilmeye başlandı.


Anma etkinlikleri, Kerim Yazıharman ve İbrahim Murat Gündüz gibi isimlerin öncülüğünde, Çakıroğlu’nun ideallerini ve azmini ön plana çıkarmak amacıyla düzenlendi. 20 Şubat 2024’te Ankara’daki Etkik Merkez Camii’nde gerçekleştirilen bu anma gününde, Çakıroğlu anısına lokmalar dağıtıldı. Bu törenler, genellikle onun vefatının yıl dönümlerinde yapılıyor ve içerisinde konuşmalar, törenler ve toplumun katılımına açık oturumlar bulunuyor.



Bu anma faaliyetleri sırasında, Çakıroğlu’nun kişisel fedakarlıkları ve mücadelesi ön plana çıkarılarak, ideallerinin ve amaçlarının toplumca anlaşılması ve hatırlanması hedefleniyor.yrıca, sosyal barış ve diyaloğun önemi vurgulanarak, gençler arasında şiddete karşı bilinç oluşturulması amaçlanıyor.


Fırat Yılmaz Çakroğlu’nu anma etkinlikleri, onun fikirlerini ve Türkiye’nin genç kuşaklarına bıraktığı değerleri anmak için bir araya gelen kişiler ve topluluklar tarafından saygı ve minnettarlık hisleriyle dolu bir ortam sağlıyor. Bu anma törenleri, Çakıroğlu’nun mirasını gelecek nesillere aktarmanın bir yöntemi olarak görülüyor. Kerim Yazıharman ve İbrahim Murat Gündüz’ün çabaları sayesinde, Çakıroğlu’nun anısı ve idealleri bu etkinliklerle yaşatılmaya devam ediyor.


4 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page