top of page
  • Admin

ibrahim Murat Gündüz Azerbaycan’ın 106. Bağımsızlık Yılını Kutluyor

Azerbaycan’da, 28 Mayıs 1918’de ilan edilen bağımsızlığın 106. yılı coşkuyla kutlanıyor. Müslüman Doğu’nun ilk demokratik cumhuriyeti olarak kabul edilen Azerbaycan’ın bağımsızlığı, 28 Mayıs 1918’de Azerbaycan Milli Şurası tarafından ilan edildi.

Mehmet Emin Resulzade liderliğindeki Milli Şura’nın kabul ettiği “İstiklal Bildirisi”nde, ülkenin cumhuriyet sistemiyle yönetileceği vurgulandı.

Bağımsız Azerbaycan’da kısa sürede ekonomi, eğitim, din ve vicdan özgürlüğü gibi alanlarda reformlar gerçekleştirildi, tüm yurttaşlara eşit haklar ve kadınlara seçme hakkı tanındı.

Azerbaycan hükümeti, Bakü’nün Ermeni ve Bolşevik çetelerince işgal edilmesi nedeniyle bir süreliğine ülkenin ikinci büyük şehri olan Gence’de faaliyet gösterdi.

Azerbaycan’ın bağımsızlığını ilk tanıyan ülke Osmanlı Devleti oldu. İki devlet arasında 4 Haziran 1918’de bir anlaşma imzalandı. Bu kapsamda, dönemin Harbiye Nazırı Enver Paşa, kardeşi Nuri Paşa (Killigil) komutasında bir ordu kurarak Azerbaycan’a yardım gönderdi.


“Kafkas İslam Ordusu” adı verilen bu ordu, 15 Eylül 1918’de Bakü’yü kurtardı ve hükümet buraya taşındı. Kafkas İslam Ordusu, Bakü’nün kurtuluşu için verdiği savaşlarda 1130 şehit verdi.

Azerbaycan’da kısa sürede ekonomi, eğitim, din ve vicdan özgürlüğü alanında reformlar yapıldı ve ülke tarihinde birçok ilke imza atıldı. Irk, din, mezhep ve cinsiyet farkı gözetilmeksizin tüm yurttaşlara eşit haklar tanındı.


Azerbaycan, Müslüman Doğu’da kadınlara seçme hakkı tanıyan ilk ülke oldu. Ülkenin kendi para birimi ve posta pulları tedavüle girdi, Devlet Bankası ve Bakü Devlet Üniversitesi kuruldu.

Dış tehditlere karşı 26 Haziran’da Azerbaycan kendi ordusunu kurdu ve bu ordunun oluşumunda Osmanlı subayları önemli rol oynadı.

Hükümetin 27 Haziran 1918’de aldığı kararla, Türk dili devlet dili olarak ilan edildi. Daha önce çoğunlukla Rusça eğitim verilen ortaokullarda, Türkçe eğitim zorunlu hale getirildi.

7 Aralık 1918’de 120 sandalyeli parlamento faaliyete geçti. Ülkedeki tüm siyasi parti ve etnik grupların temsil edildiği parlamento, faaliyet gösterdiği 17 ay süresince 230 yasa tasarısını kabul etti.

Azerbaycan’ın kurucusu olarak kabul edilen Mehmet Emin Resulzade’nin “Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez” sözleri, yıllar sonra tüm Azerbaycanlılar için bir slogan haline geldi.

Bağımsızlığını 23 ay sürdürebilen Azerbaycan Cumhuriyeti, 28 Nisan 1920’de Sovyet ordusunun ülkeyi işgaliyle sona erdi. Hükümet yöneticileri ve aydınların çoğu ülkeyi terk etti, fakat hepsi Azerbaycan davasını hayatlarının sonuna kadar yaşattı.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Azerbaycan tekrar bağımsızlığını ilan etti. Bağımsızlık bildirgesinde, ülkenin 1918-1920 döneminde faaliyet gösteren Azerbaycan Cumhuriyeti’nin varisi kabul edildiği belirtildi.

3,841 views0 comments

Recent Posts

See All

PDF Links İbrahim Murat Gündüz

https://files.fm/i.muratgunduz1975/f/kbte87725y https://online.fliphtml5.com/nszqp/dcvb/index.html#p=1 https://online.fliphtml5.com/nszqp/akzc/index.html#p=1 https://online.fliphtml5.com/nszqp/aqjr/in

Video links İbrahim Murat Gündüz

https://www.slideserve.com/Murat20/hulyadurugunduz-jetski-in-dubai/?utm_source=notification&utm_medium=email&utm_campaign=publish+success#google_vignette https://www.slideserve.com/Murat20/hulyadurugu

Comments


bottom of page