top of page
  • Admin

İbrahim Murat Gündüz “İsa Yusuf Alptekin’in Doğu Türkistan Davasındaki Önemi ve Mücadelesi” hakkında açıklama yaptı

İbrahim Murat Gündüz “İsa Yusuf Alptekin’in Doğu Türkistan Davasındaki Önemi ve Mücadelesi” hakkında açıklama yaptı


İsa Yusuf Alptekin, Doğu Türkistan davasının önemli bir savunucusu olmuştur.İsa Yusuf Alptekin, doğu Türkistan davasının önemli bir savunucusu olarak bilinir. Ölümünün 28. yıldönümünde kendisini rahmet ve dualarla anarken, onun mücadeleleri ve önemli tavsiyeleri de hatırlanmalıdır.

İsa Yusuf Alptekin, Türkistan’da başlatılan bağımsızlık hareketine tanıklık etmiştir. Çinli idarecilerin halka yönelik zulümlerini engellemenin gerekliliğini vurgulamıştır. Aksi takdirde, hareketin yayılacağını ve bölgede Rus işgalinin gerçekleşebileceğini söylemiştir. Bu nedenle, Doğu Türkistan’daki zulümlerin önlenmesi için mücadele etmiştir.

Alptekin, Çin’deki yönetimin değişmesi üzerine Pekin’e gitmiş ve Doğu Türkistanlı Vatandaşlar Cemiyeti’ni kurmuştur. Aynı zamanda “Çinî Türkistan Avazı” adlı bir mecmua çıkarmıştır. 1936 yılında Çin Millet Meclisi üyeliğine seçilmiştir. İslam dünyasını Japon-Çin anlaşmazlığı konusunda bilgilendirmek için görevlendirilmiş ve Lübnan, İran, Afganistan ve Türkiye’yi ziyaret etmiştir. Bu ülkelerdeki liderler, siyasetçiler, yazarlar ve akademisyenlerle görüşmüştür.

Alptekin, zamanla güçlerinin Kızıl Çin kuvvetlerine karşı yeterli olmadığına karar vermiş ve göç etmeye karar vermiştir. 1949 yılında Doğu Türkistan’dan ayrılarak Ladak ve Srinagar’a gitmiştir. Ayrıca, Tibet üzerinden Hindistan’a gitmek isteyen Kazak Türkleri’ne yardım etmeye çalışmıştır. Ancak, Hindistan, Suudi Arabistan ve Mısır’a giderek sığınma izni alamamıştır. Bunun üzerine 1952 yılında Türkiye’ye gelmiştir. Türkiye, 1850 Doğu Türkistanlı’nın iskânlı göçmen olarak yerleşmesine izin vermiştir. 1952 yılından itibaren Doğu Türkistanlılar Türkiye’ye yerleşmeye başlamıştır.

İsa Yusuf Alptekin ise 1954 yılında ailesiyle birlikte Türkiye’ye gelmiş ve Türk vatandaşlığına kabul edilmiştir. Uluslararası konferanslara katılarak Doğu Türkistan davasını anlatmış ve devlet büyükleriyle görüşmeler yapmıştır.

İsa Yusuf Alptekin, Doğu Türkistan davasının önemli bir savunucusu olmuştur. Mücadelesi ve çalışmaları, Türklük davası, İslam davası ve insanlık davası için önemli bir çağrıdır. Onun ölümünün yıldönümünde kendisini rahmet ve dualarla anarken, mücadelesini hatırlamalı ve davasının devam etmesi için destek vermeliyiz. Doğu Türkistan’ın özgürlüğü için mücadele etmek, İsa Yusuf Alptekin’in bıraktığı emaneti devam ettirmek demektir.

0 views0 comments
bottom of page