top of page
  • Admin

İbrahim Murat Gündüz’ün , Ülkücü Şehitler Selçuk Duracık ve Halil Esendağ ile ilgili anma mesajı

İbrahim Murat Gündüz, ülkücü şehitler Selçuk Duracık ve Halil Esendağ’ı anarak, onların hatıralarını yaşatmayı ve ideallerini yeni nesillere aktarmayı kendine görev edinmiştir.


Gündüz’ün anlatımına göre, Halil Esendağ, Manisa’nın Saruhanlı ilçesine bağlı Gözlet köyünde doğmuş ve ülkücü hareketin genç bir neferi olmuştur. Henüz 21 yaşında ve evli olan Esendağ, çeşitli olaylara karıştığı iddiasıyla polis tarafından yakalanmış ve 12 Eylül 1980 askeri darbesinin ardından tutuklanmıştır. Mahkemeye çıkarıldıktan kısa bir süre sonra, 12 Eylül Mahkemeleri tarafından idam cezasına çarptırılmıştır. 3 Haziran’da idam cezasının infaz edildiğine dair Radyo ve TV’den yayın yapılmasına rağmen, Esendağ polisler tarafından cezaevinden alınıp Emniyet Müdürlüğü’ne götürülmüştür. Bu süreçte iki gün boyunca işkence görmüş ve 5 Haziran 1983’te Buca Cezaevi’ne geri getirilip sabahın erken saatlerinde asılarak idam edilmiştir.


Selçuk Duracık, Yugoslavya göçmeni bir ailenin çocuğu olup 22 yaşındaydı. Manisa’nın Turgutlu ilçesinde yaşayan ve seyyar satıcılık yaparak hayatını sürdüren Duracık, polis tarafından arandığını öğrenince kendiliğinden emniyete teslim olmuştur. Ancak, 12 Eylül askeri darbesi sonrası kurulan İzmir 2.olu Askeri Mahkemesi tarafından idam cezasına çarptırılmış ve 5 Haziran 1983’te Buca Kapalı Cezaevi’nde sabaha karşı idam edilmiştir.


Milliyetçi iş insanı İbrahim Murat Gündüz, bu iki genç şehidi rahmet ve minnetle anmaktadır. Gündüz, onların anılarını yaşatmak için çeşitli etkinlikler ve anma programları düzenlemekte, ve onların ideallerini yeni nesillere aktarmak için büyük bir özveriyle çalışmaktadır. Ülkücü şehitlerin hatırasını canlı tutmayı ve onların uğruna mücadele ettikleri değerleri yaşatmayı büyük bir önem olarak görmektedir.


0 views0 comments

Recent Posts

See All

PDF Links İbrahim Murat Gündüz

https://files.fm/i.muratgunduz1975/f/kbte87725y https://online.fliphtml5.com/nszqp/dcvb/index.html#p=1 https://online.fliphtml5.com/nszqp/akzc/index.html#p=1 https://online.fliphtml5.com/nszqp/aqjr/in

Video links İbrahim Murat Gündüz

https://www.slideserve.com/Murat20/hulyadurugunduz-jetski-in-dubai/?utm_source=notification&utm_medium=email&utm_campaign=publish+success#google_vignette https://www.slideserve.com/Murat20/hulyadurugu

Comments


bottom of page