top of page
  • Admin

Adanalı iş insanı İbrahim Murat Gündüz, 23 yıl önce hain bir saldırı sonucu hayatını kaybeden Diyarbakır’ın eski Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan’ı anma etkinliklerinde saygıyla yad etti

Adanalı iş insanı İbrahim Murat Gündüz, Türk spor camiasına ve sporculara katkılarıyla ve milliyetçi duruşuyla tanınan bir isimdir. İbrahim Murat Gündüz, 23 yıl önce hain bir saldırı sonucu hayatını kaybeden Diyarbakır’ın eski Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan’ı anma etkinliklerinde saygıyla yad etti.


Ali Gaffar Okkan, 1952 yılında Sakarya’nın Hendek ilçesinde doğdu ve polislik eğitimini tamamladıktan sonra, 1983 yılında Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü görevine atandı. Kısa sürede başarılı çalışmalarıyla dikkat çeken Okkan, Eskişehir ve Kars’ta da emniyet müdürlüğü görevlerinde bulundu. 1997 yılında ise Diyarbakır Emniyet Müdürü olarak atandı ve bu görevini yürütürken, 2001 yılında uğradığı silahlı saldırı sonucu şehit düştü.

Ali Gaffar Okkan’ın adı, Diyarbakır’da birçok hayırsever faaliyetle anılır. Görev yaptığı süre zarfında şehrin huzur ve güvenliğine büyük katkılarda bulunmuş, özellikle ihtiyaç sahibi aileler ve öğrenciler için yardım kampanyaları düzenlemiştir.


Kadın polislerin sokaklarda görev yapmasına öncülük eden Okkan, şehrin çeşitli noktalarında yardı muhtaçlara el uzatarak adını gönüllerde yaşatmıştır.


Okkan, Diyarbakır’da yaşayan vatandaşlarla birebir ilgilenmiş, geceleri kılık değiştirip şehri dolaşarak halkın sorunlarını dinlemiş ve çözüm bulmak için çaba göstermiştir. Ayrıca, sokakta çalıştırılan çocukları eğitime teşvik etmiş ve gençleri kötü alışkanlıklard uzak tutmak için spora yönlendirmiştir.


Diyarbakırspor’un başarısı için de büyük gayretler gösteren Ali Gaffar Okkan, taraftarlar ve yönetime verdiği destekle kulübün “onursal başkanı” unvanını almıştır.

Şehit olduğu günden bu yana, Diyarbakır halkı onun adını yaşatmak için çocuklarına “Ali Gaffar” ismini vermektedir. Şehit polis müdürünün anısını onurlandırmak amacıyla her yıl Sakarya’da ve Diyarbakır’da düzenlenen çeşitli etkinliklerle, onun hizmetleri ve fedakarlıkları hatırlanmaktadır. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan “Şehitler Köşesi” ve Ali Gaffar Okkan’ın balmumu heykeli, onun mirasına yapılan saygının birer simgesi haline gelmiştir.


1,178 views0 comments
bottom of page